Edina Halilović perspektivna je članica KBS “Balkan” Konjic. Iza sebe već ima 6 zlatnih medalja i 2 srebrne medalje sa državnih prvenstava Bosne i Hercegovine. Nedavno je dobila i poziv u reprezentaciju Bosne i Hercegovine, te je u oktobru očekuje i svjetsko prvenstvo. Tim povodom,  pred sami početak priprema, za naše čitaoce razgovarali smo sa Edinom o njenim očekivanjima za ovo prvenstvno.

Za početak, ispričaj nam kako kreće tvoje interesovanje za kickbox?

-Kickboxom se bavim već 4 ipo godine. To je bilo na nagovor jedne moje prijateljice. Ona je već trenirala i bila je jedina djevojka, pa mi je predložila da i ja krenem s njom. U početku mi se uopšte nije niti sviđao taj sport. Međutim, malo po malo, shvatila sam da mi dobro ide i odlučila sam nastaviti sa kickboxom. Inače, bavila sam se i odbojkom  sedam godina. Išlo mi je super, ali to je timski sport, a naša seniorska ekipa se raspala, samo sam ja ostala i nije bilo mogućnosti da se prijavimo za takmičenje.  Zatim prelazim na fitness i tu sam rekreativno trenirala četiri godine, nakon čega prelazim na box.

Nakon godinu dana treninga, na tvom prvom takmičenju u Fojnici, osvajaš prvo mjesto. Možemo li čuti nešto više o tome?

-Nakon godinu dana treniranja meni je moj trener predložio da idem na to takmičenje. Prvo smo htjeli da to bude na tartami podlozi ,mekane discipline, tu obično bude prvi meč. Ali eto, trener je predložio da odmah idem  u ring. Nisam očekivala da ću osvojiti prvo mjesto, s obzirom da je to bilo moje prvo takmičenje. Imala sam veliku tremu i veliku konkurenciju. Učestvovala sam u većoj kategoriji nego što sam trebala i tu su sve bile djevojke koje su iskusnije od mene. Osvajanje titule državne prvakinje u seniorskoj konkurenciji  mi je dalo veliki motiv za daljnji rad.

Nakon toga za tebe su uslijedila brojna takmičenja na kojima si osvajala medalje?

– Tako je. Uslijedio je drugi dio državnog prvenstva  u disciplini K1 isto do 56 kilograma, seniorke. Tu nisam imala protivnicu u svojoj klasi, pa sam završila u A klasi.Radila sam sa mnogo iskunsijom i starijom djevojkom od mene. Izgubila sam u finalu i osvojila sam drugo mjesto. Bila sam druga na Balkanskom prvenstvu  u Tešnju. U finalu sam izgubila od hrvatske reprezentativke, to je kategorija do 56 kila. Zatim slijedi internacionalno takmičenje “WAKO GRAND PRIX 2020”.  Tu sam bila treća. Ove godina sam osvojila državno prvenstvo u low kicku do  52 kile. Zatim ide “WAKO GRAND PRIX 2021.” ,gdje sam ovaj put osvojila prvo mjesto, protiv takmičarke iz Srbije, čime sam stekla sam pravo da uđem u reprezentaciju Bosne i Hercegovine. Sve ukupno sa državnih prvenstava do sada imam 6 zlatnih i dvije srebrne medalje.

Možemo li čuti nešto više o tvojim aktivnostima vezanim za reprezentaciju Bosne i Hercegovine?

-Prije mjesec dana smo dobili poziv za reprezentaciju kolega iz našeg kluba KBS “Balkan” i ja. Ovo je moj prvi poziv za reprezentaciju. Ubrzo će krenuti i pripreme za svjetsko prvenstvo, koje se održava od 15. do 24. oktobra ove godine. Prvi put učestvujem na svjetskom prvenstvu i iskreno voljela bih se vratiti s medaljom. Dobro ću se spremiti, tu je i trener koji će raditi sa mnom, pa ćemo vidjeti šta će biti. Do priprema sa reprezentacijom, pripremat ću se u matičnom klubu, a pripreme kreću 1.8. Vidjet ćemo šta je to trener spremio, kakve treninge. Nikada do sada se nisam spremala za ovako veliko takmičenje.

Za kraj, reci nam nešto više o aktivnostima i atmosferi u tvom matičnom klubu KBS “Balkan”?

-U KBS “Balkan”, kada nemamo takmičenja, treniramo 3 puta sedmično.  Kako se bliže takmičenja, treniramo svaki dan, a nekada i dva puta na dan. Tada prilagođavam i ishranu napornim treninzima, nema slatkiša, a unosim uglavnom proteine, mnogo voća, povrća i vode. Atmosfera u klubu je odlična, trener nam je kao drugi otac i zaista se trudi oko nas. Atmosfera je bratska, svi smo u KBS “Balkan” kao braća i sestre, nema nas puno, 6 takmičara, ali smo svi tu jedni za druge, držimo se skupa.